Pravé americkí leto! História ikonického záhradného kresla Adirondack

Autor: Matej Gažo | 16.7.2019 o 10:24 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  346x

Dnes už ikonické záhradné kreslo Adirondack začalo svoj príbeh písať ešte v roku 1903 vďaka džentlmenovi menom Thomas Lee. Ten mal krásne letné sídlo vo Westporte v New Yorku priamo pri jazere Champlain.

Niečo mu tam ale predsa chýbalo. Dom s krásnym výhľadom priamo na jazero bol fantastický, no na západ slnka sa musel vonku pozerať postojačky. To mu vniklo myšlienku na pohodlné záhradné sedenie s priestorom, kam by si mohol položiť svoj vychladený kokteil. 

Lee sa teda rozhodol zostrojiť pre svoju rodinu dokonalú stoličku, ktorá by bola pohodlná a zároveň trvanlivá, mala mať pevný povrch, dostatok miesta na drink a predovšetkým musela byť masívna a vyvážená, aby ju mohol umiestniť aj na svahovitom teréne v pohoriach regiónu Adirondack v New Yorku. Američan teda prišiel s niekoľkými rôznymi návrhmi a s pomocou svojich rodinných príslušníkov nakoniec zostrojil kreslo vyrobené z jedenástich kusov dreva, ktoré boli vyrezané z jednej dosky. Vznikol tak priestranný dizajn s vysokou chrbtovou opierkou a extra širokými lakťovými opierkami na letný nápoj.

V jedno letné popoludnie, keď Lee relaxoval pri jazere v jednom zo svojich kresiel, zastavil sa u neho jeho dobrý priateľ Harry Bunnell, ktorý mal v meste stolársku dielňu. Nový výrobok sa mu okamžite zapáčil a keďže v zimných mesiacoch kšefty veľmi nešli, navrhol svojmu kamarátovi, že vyrobí niekoľko kusov a skúsi ich predať vo svojom obchode. Lee súhlasil, keďže Bunnell bol čestný muž, dôveryhodný a predovšetkým to bol jeho kamarát. S úsmevom na tvári si tak podali ruku a uzavreli dohodu. 

Bunnell tak podľa plánov postavil Leeove drevené kreslá. Použil drevo z lipy alebo hemlocku a farbil ich v zelenej alebo stredne tmavohnedej farbe. Obyvateľom Westportu okamžite udreli do očí a strhlo sa menšie šialenstvo, keďže nový výrobok chcel mať doma takmer každý. Keď si Bunnell uvedomil, aké sú tieto kreslá populárne, mierne upravil dizajn, spravil ich užšími a v apríli roku 1904 patentoval svoj výrobok pod názvom Westport Plank Chair. Obišiel pritom svojho kamaráta Thomasa Leeho.

Bunnel potom svoje stoličky predával ešte dlhých dvadsať rokov, pričom na každú umiestnil svoj podpis. Dnes sú originálne stoličky podpísané Bunnellom veľmi vyhľadávané a v aukciách sa predávajú za tisíce dolárov

Stoličky Westport si získali veľkú popularitu najmä vďaka svojej trvanlivosti a vysokej úrovni komfortu, v priebehu rokov sa však ich dizajn začal meniť až na moderné kreslo Adirondack, ktorá sa v porovnaní s pôvodným dizajnom líši najmä v opierke, tá sa dnes už skladá z viacerých dosiek. V súčasnosti sa fantázii medze nekladú a kreslá Adirondack sú dostupné v rôznych druhoch či farbách. Nájdete ich na pláži, pri jazere, pri ohniskách či doma na záhrade. Stali sa symbolom pre americké leto a postupne si hľadajú cestu do domácnosti na celom svete.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Mikuláš Sliacky

Fico by si mal kúpiť kladivo

Nebyť Lucie Žitňanskej, už by Jankovská bola v Súdnej rade.


Už ste čítali?